Erken okuryazarlık bebeklik döneminden başlıyor

İSTANBUL (İGFA) – Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Demet Gülaldı, çocuklarda kitap okuma alışkanlığı ve kitap seçimi konusunda bilgi verdi.

Beyin gelişiminin yüzde 80’inden fazlasının ömrün birinci 3 yılında oluştuğunu ve bu devirdeki tecrübelerin, beynin gelişimini kıymetli ölçüde etkilediğini söz eden Dr. Öğr. Üyesi Demet Gülaldı, hayatın bu pahalı yıllarında ebeveynlerin ve bakım verenlerin çocukların gelişimini desteklemelerinin en güzel yollarından birinin birlikte kitap okumak olduğunu vurguladı.

BEBEKLİKTE KİTAP TUTMA BİLE OKULA HAZIRLIYOR…

Kitap okuma ve kitaplarla tanışmanın bebeklik periyodundan itibaren çocuklara lisan açısından güçlü tecrübeler sunduğunu lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Demet Gülaldı, “Dil açısından güçlü etkileşimlerde bulunmak çocukların irtibat maharetleri ve olumlu toplumsal bağları geliştirmelerine, ebeveyn-çocuk irtibatına, akademik başarısına ve erken okur yazarlığın desteklenmesine yardımcı olur. Bu hünerlerin hepsi okulda ve ömürde muvaffakiyet için kritik değere sahip. Kolay bir kitap tutma aksiyonu bile bebeklikten itibaren okula hazır oluş durumunu takviyeler.” diye söz etti.

Birleşmiş Milletlerin yayınladığı 2030 Sürdürülebilir Kalkınma gayeleri ortasında 5 yaş altı çocukların kaliteli okul öncesi eğitimine erişmeleri ve tüm çocukların okullaşma oranlarının arttırılmasının bulunduğunu anlatan Dr. Öğr. Üyesi Demet Gülaldı, şöyle devam etti:

“Bu emelle çocukların erken yaşlarda kitap ile tanışması, okula başarısı ve erken okuryazarlık maharetleri için öneriliyor. Erken okuryazarlık bebeklik periyodundan başlayan, okuryazarlığa ait bilgi ve hünerlerin kazanıldığı bir gelişimsel süreç olarak tanımlanıyor. Erken devirde kitapla tanışan çocuklar okur üzere yapma, yazı istikametini manaya, lisan bilgisi ve fonolojik farkındalık, hikaye dinleme, manaya ve anlatma, empati kurma, hisleri manaya, hisleri tabir etme üzere marifetleri kazanıyor.”

ÇOCUĞA UYGUN KİTAP SEÇİLMELİ

Dr. Öğr. Üyesi Demet Gülaldı, ebeveynlere çocuklarıyla birlikte kitap okumalarını önerirken, çocuğun gelişim seviyesine uygun ve çocuğun ilgisini çekecek kitaplar olmasına dikkat edilmesi gerektiğini de söyledi.

Gelişimsel düzeylerine uygun olmayan kitapların çocukların ilgisini çekmeyeceğini, eğlenceli ve eğitici olması beklenen kitabı okumanın sıkıcı bir duruma dönüşebileceğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Demet Gülaldı, “Günümüzde çocuk kitapları öykü, şiir, masal, bulmaca, alıştırma üzere çeşitli içeriklerde, kalın kartlar, plastik, kumaş, bol fotoğraflı, hareketli üzere çeşitli fizikî yapılarda, davranış ve hislere yönelik kitaplar, eğitici, eğlendirici, yaratıcı ve neredeyse bebeklik periyodundan başlayarak geniş bir yelpazede bulunuyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir