Almanya İran’ın büyükelçiliğindeki iki çalışanı istenmeyen kişi ilan etti

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, yaptığı açıklamada, İran’da Alman asıllı İranlı Cemşid Şarmehd hakkında alınan idam kararını eleştirerek, “Alman hükümeti, İran Büyükelçiliğinin 2 üyesini istenmeyen kişi ilan etti ve Almanya’yı terk etmeleri için kısa bir mühlet verdi.” sözünü kullandı.

Baerbock, Şarmehd’e yönelik idam kararının akabinde İran Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nın Bakanlığa çağırıldığını aktararak, şunları kaydetti:

“Kendisine, bir Alman vatandaşının haklarının ağır formda ihlal edilmesini kabul etmediğimiz bildirildi. Sonuç olarak Alman hükümeti, İran Büyükelçiliğinin 2 çalışanını istenmeyen kişi ilan etti ve Almanya’yı terk etmeleri için kısa bir mühlet verdi. İran’ı Cemşid Şarmehd’in idam cezasını iptal etmeye ve hukukun üstünlüğüne uygun olarak kendisine adil bir temyiz süreci tanımaya çağırıyoruz.”

İran’ın idam kararı

İran, ABD merkezli rejim aksisi bir örgütün önderi olduğu sav edilen ve ülkede “terör aksiyonları düzenlemekle” suçlanan Cemşid Şarmehd’i idama mahkum etmişti.

İran Yargı Erkine bağlı Mizan Haber Ajansına nazaran, “Tonder” ve “İran Krallığı Meclisi” ismiyle bilinen ABD merkezli rejim zıddı kümenin başkanı olduğu öne sürülen Şarmehd, yargılandığı Tahran İhtilal Mahkemesince “terör aksiyonları planlamak ve yönetmek yoluyla yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak” suçlamasıyla vefat cezasına çarptırıldı.

Söz konusu örgüt, 12 Nisan 2008’de Şiraz kentinde 14 kişinin vefatına ve 215 kişinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısı ile ülke genelinde kimi silahlı aksiyonlar ve sabotajlar düzenlemekle suçlanıyordu.

İran İstihbarat Bakanlığı, İran-Almanya ikili vatandaşı olan ve 2003’ten bu yana ABD’de ikamet ettiği bilinen Şarmehd’i, Temmuz 2020’de yurt dışında yakalayarak ülkeye getirdiğini duyurmuştu.

Ailesi, Şarmehd’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde “kaçırıldığını” belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir