Bosna katili Avrupa’da DJ’lik yapıyor… Herkesin bildiği sır

Arkan’ın Kaplanları denen mevt mangasının Bosna’da sivilleri katletmesinin üzerinden otuz yıl geçti. Çeteye mensup savaş suçlularının neredeyse hiçbiri yargılanmadı. Rolling Stone mecmuası içlerinden birinin on yıllardır Avrupa’daki müzik şenliklerinde ve gece kulüplerinde DJ’lik yaptığını belgeledi. Kimileri bugün kurbanların aileleriyle tıpkı sokaklarda dolaşıyor.

Oksijen gazetesinin aktardığına nazaran Arkan, işe genç erkekleri buyruğuna alarak başlamıştı. Tribünler, kendisine savaşı devşirmek için güzel bir adresi 1990’da, yani savaştan iki yıl evvel Belgrad’ın Kızıl Yıldız futbol kadrosunun “Ultralar” ismiyle bilinen fanatik taraftarlarından: oluşan bir küme kurdu.

Adını birinci defa bugünkü Hırvatistan’da yaşanan gerginliklerde duyurdu. Arkan’a bağlı çete 1992’deki Bosna Hersek’in kuzeydoğusundaki Biyelyina kentini bastı. Bosna Savaşı sırasında yaşananları kavuşturmak için kurulan Birleşmiş Milletler mahkemesi olan Eski Yugoslavya Milletlerarası Ceza Mahkemesi’ne (ICTY) nazaran, iki gün içinde birçok infaz sistemiyle en az 48 kişiyi öldürdü. Baz argümanlara nazaran meyyit sayısı çok daha yüksek Cinayetler, Bosna’da dört yıllık sürecek savaş etnik paklığı ve soykırım görünmeyen genç bir milis katliamın kurbanlarından yerde yatan Tifa Sabanovic isimli bayana tekme atıyordu. Öteki kurbanlardan Abdirami ve eşi Hamijeta da Tifa’nun yanında yatıyordu. Bu ortada iki üniformalı ve silahlı erkek yanlarından geçiyordu. Şahsen Arkan daha sonra Haviv’in sinemalarını aldı lakin fotoğrafçı bu karenin bulunduğu makarayı saklamayı başarmıştı.

Time mecmuası iki hafta sonra Biyelina katliamını anlatan bir foto haber yayınladı. Dünya devam eden katliamı bu haberden öğrendi. Lakin bu fotoğraftaki şahıslar asla yargılanmadı. Arkan’ın Kaplanları çetesinin üyelerinin büyük kısmi serbest

SAVAŞTAN SAHNEYE

1995’in sonunda Bosna’daki savaş sona erdi. Bu yıllarda Belgrad’da bir “yeraltı rave” kültürü gelişiyordu. Dans, kent gençliğinin günlük hayatın ezici gerçekliğinden uzaklaşma yolu olmuştu. Herkes B92 isimli Sırp radyosunu dinliyordu. Gençler elektronik müziği o yıllarda savaş zıtlığıyla da ilişkilendiriyordu. Dans pistlerinin gelecek vaat eden gençlerinden biri de Sedan Golubovici.

Golubović bir vakitler Arkan çetesinin üyesi olduğu bayanla konuşuyor. Bir başkasında, Arkan’ın Kaplanları ile devriye geziyor. Tekrar Rolling Stone’un birinci kere yayınladığı bir fotoğrafta mavi bir Suzuki motorsikletinin üzerinde oturuyor. Haviv, bu fotoğrafın katliamla tıpkı gün çekildiğini söylüyor. Yerler tekme fotoğrafına 200 metre aralıkta.

Golubovic, Bijeljina’daki toplu katliamlarda rol oynadığı tezlerine karşılık vermeyi reddetti. Rolling Stone Haviv’in çektiği iki fotoğrafı kendisine gönderdi. Golubović, Viber üzerinden “Hikâyenizde adımın yahut fotoğrafımın geçmesine müsaade vermiyorum. Avukatımla görüştüm, biri hakkında yanlış bilgi yayınlamak yasal değildir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir