Ukrayna ile İran arasında İHA krizi büyüyor

Ukrayna ile İran arasındaki İnsansız Hava Aracı (İHA) krizi büyüyor. Rusya’nın kullandğı İHA’ların İran üretimi olduğu savları üzerine İran’dan bir açıklama geldi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın, Rusya’ya İHA tedariki yapıldığını doğruladı lakin bu tedarikin 24 Şubat’tan, savaşın başladığı tarihten evvel yapıldığını belirtti.

Söz konusu açıklamanın akabinde hem Ukrayna hem de ABD tarafından açıklamalar geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “İran’dan birtakım açıklamaların yapıldığı haberini aldık. Rus terörüne İHA tedarik ettiklerini itiraf etmeye karar verdiler. Lakin bu itirafta bile palavra söylediler. Her gün en az 10 İran insansız hava aracını vuruyoruz ve İran rejimi, çok az sayıda, işgal başlamadan evvel tedarik ettiğini tez ediyor. Yalnızca bir gün içinde 11 Shahed insansız hava aracı imha edildi.” dedi.

Zelenskiy kelamlarına “İranlı eğitmenlerin Rus teröristlere İHA kullanmayı öğrettiklerini kesin olarak biliyoruz ve Tahran bu hususta çoklukla sessiz. Eğer İran bariz olan şeyler hakkında palavra söylemeye devam ederse, dünya Rus ve İran rejimleri ortasındaki terörist işbirliğini ve Rusya’nın bu türlü bir işbirliği için İran’a ne ödediğini araştırmak için daha fazla uğraş gösterecek” tabirleriyle devam etti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı İran Özel Temsilcisi Robert Malley, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İran savaştan evvel sonlu sayıda insansız hava aracı vermedi. Yalnızca bu yaz düzinelerce tedarik ettiler ve işgal altındaki Ukrayna’da Rusya’nın bu İHA’ları sivillere karşı kullanmasına yardım eden askeri işçisi var. Delillerle karşı karşıya kaldıklarında yeni bir kıssaya değil, yeni bir siyasete muhtaçlıkları var” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir