Sonunda görüldü: Neptün’ün en net fotoğrafı paylaşıldı

Bilim insanları yıllardır merakla bekledikleri Neptün’ün en ayrıntılı fotoğrafını çekmeyi başardı. Neptün, James Webb Uzay Teleskobu aracılığıyla görüntülendi.

Güneş’ten yaklaşık 4.5 milyar kilometre uzakta bulunan ve Güneş etrafındaki bir çeşidini 164.79 yılda tamamlayan Neptün’ün bu güne kadar çekilmiş en net fotoğrafı kamuoyu ile paylaşıldı. 1846’da astronomlar tarafından keşfedilen Neptün’ün en net ve ayrıntılı fotoğrafını James Webb Uzay Teleskobu çekmeyi başardı.

Neptün’ün üstünde görülen parlak ışığın Neptün’ün Ay’ı Triton olduğu belirtildi.

Bilim insanları ve kuruluşlar en gelişmiş görüntüleme sistemi olan James Webb Uzay Teleskobu aracılığıyla Neptün’ü ve halkalarını görüntülemeyi başardı. En son 1989’da NASA’nın gönderdiği Voyager 2 isimli uzay mekiğinde bu halkaların besbelli olduğu belirtildi. Yetkililer, halkaların birinci defa bu kadar net ve besbelli olduğunu açıkladı.

Hem Voyager 2 de hem de James Webb Uzay Teleskobu’nda vazife yapan Dr. Heidi Hammel, “Neptün’ün fotoğraflarını gördüğümde ağlamaya başladım. Bu halkalara bakın dedim. Anneme, çocuklarıma, kedime bile gösterdim” dedi.

Dünya’dan çıplak gözle görünür olmayan tek gezegen olan Neptün, atmosferindeki metan gazı münasebetiyle mavi görünüyor.

Bilim insanları James Webb Uzay Teleskobu’nun ayrıyeten Neptün’ün 14 bilinen Ay’ından 7’sini de görüntülemeyi başardı. Fotoğrafta Neptün’ün üzerindeki parlaklığın kaynağının bir yıldız olmadığı belirtilirken bunun Neptün’ün büyük Ay’ı Triton olduğu duyuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir