Sivrihisar Kilim Müzesi’ne gelen ziyaretçiler için hazırlanan kilim tezgahında, binlerce kişinin emeğiyle tek bir kilim oluşturularak müzede…

Türkiye‘nin ilk ve tek uygulamalı kilim müzesi olan Sivrihisar Kilim Müzesi’ne gelen ziyaretçiler için hazırlanan kilim tezgahında, binlerce kişinin emeğiyle tek bir kilim oluşturularak müzede sergilenecek.

Sivrihisar ilçesinde bulunan Sivrihisar Kilim Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı kilim müzesi olarak biliniyor. Her gün onlarca sanatseverin ziyaret ettiği müze, meraklılarına kilim dokuma fırsatı da sunuyor. Müze içerisinde ziyaretçiler için hazırlanan kilim tezgahı sayesinde, gelen vatandaşların kilim üzerinde istediği kadar çalışma yapabiliyor. Şu ana kadar yüzlerce kişinin emeğiyle devam eden ziyaretçi kilimi, önümüzdeki süreçte binlerce kişi tarafından hazırlanan tek kilim olma özelliğiyle müzede sergilenecek.

“Bu kilimde binlerce kişinin emeği olacak”

Hazırlanan kilim projesi hakkında açıklamalarda bulunan müze yetkilisi Zeynep Duralı, “Gelen her misafirimiz istediği şekilde birkaç sıra kilim dokuyor. Ziyaretçilerimiz bu kilimi bitirdiği zaman da bunu müzemizde sergileyeceğiz. Bu kilimde binlerce kişinin emeği olacak. Aynı zamanda da kilim dokumayı öğreniyorlar. Hiç bilmeyen insanlar oturuyor ve biz de onlara gösteriyoruz. Yapabildikleri kadar yapıyorlar. İsteyenler birkaç gün üst üste geliyor. Bittiği zaman binlerce kişinin emeği olacak. Gelen ziyaretçilerimiz çok beğeniyor. Müze zaten Türkiye’de tek olduğu için en çok ilgiyi de oradan görüyor. Uygulamalı olması ise daha çok ilgi görmesini sağlıyor. Yeni nesilden bilenler yok. Onlar da kilim nasıl dokunur, onu görüyorlar. Eski nesil de hatıralarını canlandırıyor” dedi. İHA

Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.

Haberi Kaydet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir