Putin’in enerji krizine Türkiye formülü dünya basınında

Rusya Devlet Lideri Putin’in buyruğu ile 24 Şubat’ta başlayan savaş son hız devam ediyor. Başta ABD olmak üzere Batı’nın Ukrayna’ya silah yardımı sürerken Rus gazına bağımlı pozisyondaki Avrupa ise en sert kışa hazırlanıyor. Pek çok Avrupa ülkesinin acil tedbirleri tartıştığı bir periyotta Rus başkandan dikkat çeken bir Türkiye önerisi geldi.

ACİL KODUYLA GEÇTİLER

Rusya’nın Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz satışına sıcak baktığının altını çizen Putin, ‘Türkiye’de Avrupa için büyük bir Doğal Gaz merkezi kurulabilir’ dedi.

Rusya’nın, kışın dahil Avrupa’ya güç sevkiyatına hazır olduğunu belirten Putin, ‘top onların sahasında’ dedi. Putin’in Türkiye formülü dünya basınında geniş yer buldu.

AVRUPA’YA ‘TÜRKİYE’ ALTERNATİFİ

Al Jazeera bu gelişmeyi ‘Türkiye üzerinden alternatif bir Avrupa gaz merkezi oluşturma fikrini ortaya attı’ formunda okurlarına duyurdu.

‘Putin Türk gaz temaslarını artırıyor’ yorumunda bulunan Bloomberg, Putin’in açıklamasının akabinde Gazprom CEO’sunun ‘Akış yönlendirmesi bir Türk gaz merkezi oluşturabilir’ kelamını öne çıkardı.

‘TÜRKİYE PUTİN’İN TEKLİFİNİ DEĞERLENDİRECEK’

Rus başkanın teklifine Türkiye’den birinci cevabın Güç Bakanı Dönmez’den geldiğini belirten Bloomberg, Türkiye’nin Putin’in teklifini değerlendireceğini yazdı.

Yunan Kathimerini gazetesi ‘Putin, Rusya’nın Kuzey Akım gazını Türkiye’deki gaz merkezi için Karadeniz’e gönderebileceğini söyledi’ başlıklı haberinde şu sözlere yer verdi; ‘Moskova Güç Haftası konferansında konuşan Putin, Rusya’nın gaz arzının coğrafyasını genişletmeye devam edeceğini ve birebir vakitte lokal para ünitelerinde güç arzı muahedeleri yapmaya gerçek ilerleyeceğini söyledi.’

Bir diğer Yunan gazetesi Proto Thema ‘Putin, Türkiye’nin bir doğalgaz merkezine dönüşmesini memnuniyetle karşılıyor üzere görünüyor’ yorumunda bulundu.

Nikea Asia Putin’in Avrupa’ya gaz dağıtımları için alternatif bir merkez fikrini lisana getirdiğinin altını çizdi ve şu değerlendirmede bulundu; ‘Rus önder gazı Karadeniz’e kaydırarak Türkiye’de Avrupa’nın en büyük gaz merkezini oluşturarak. Natürel ki ortaklarımız bununla ilgileniyorsa diyor.’

Yahoo News ise haberinde şu sözlere yer verdi; ‘Putin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın hasarlı Kuzey Akım boru çizgilerine yönelik tedarikleri Türkiye’de bir Avrupa gaz merkezi oluşturmak için Karadeniz’e yönlendirebileceğini söyledi’

Bu gelişmeyi ‘Rusya, Kuzey Akım 2 yoluyla Avrupa’ya gaz tedarikini sürdürmeye hazır’ başlığı ile okurlarına sunan India Today, haberinde ‘Putin Rusya’nın Türkiye’ye gaz ihracat kapasitesini artırabileceğini söyledi’ tabirine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir