O sorunu çözmek için sadece 1 tatlı kaşığı elma sirkesi yeterli oluyormuş! Mutlaka denenmeli

Elma sirkesi ile ilgili bugüne dek çok fazla şey duyup okuduğunuza eminiz! Bu mucizevi sıvının sindirimi kolaylaştırması, bağışıklığı güçlendirmesi ve cilt hoşluğuna olan yararı artık pek çok kişi tarafından da bilinmektedir.

Peki, çok eski bir halk ilacı olan elma sirkesinin bilimsel olarak da kanıtlanmış düzgünleştirici özelliklerini öğrenmeye ne dersiniz? İşte her gün sirke tüketmeniz için 5 kusursuz neden…

1-Kan şekerini düzenler, Tip 2 diyabet üzerinde etkilidir

Yüksek kan şekeri, şeker hastalığı olmayanlar için bile büyük bir sıkıntıdır. Yüksek kan şekeri, pek çok kronik hastalık ve iltihap ile bağlantılı meseleleri da beraberinde getirir. Bu nedenle kan şekerimizi olağan düzeylerde tutmamız büyük değer taşıyor.

Basit karbonhidrat ve şeker alımını azaltıp bunların yerine proteinler ve düşük glisemik indeksli karbonhidratları ekleyebiliriz. Bununla birlikte beslenme planımıza elma sirkesini dahil etmek de fayda sağlayabilir. Nasıl mı?

Yoğun karbonhidrat içeren bir yemeğe eklenen elma sirkesi kan şekeri üzerinde düzenleyici tesir gösterir. Sirkenin içerisinde bulunan asetik asit, kimi nişasta tiplerini emerek kana geçmesini pürüzler.

Bu da kan şekeri seviyelerinizin istikrarda kalmasını ve dolaylı olarak da kilo almamanızı sağlar.

Yapılan birtakım çalışmalar sirkenin insülin salımını da düzenlediğini ortaya koymuş. Bu, Tip 2 diyabeti olanlar için kıymetli bir bilgi olabilir. Natürel ki bu mevzuyu hekiminize da danışmalısınız.

2- Sindirimi kolaylaştırır, mide ekşimesine ve reflüye âlâ gelir

Mide asidinin artması, mide ekşimesi ve reflüye de beraberinde getirir. Elma sirkesi de mide asidinin sağlıklı üretimini desteklemenin kolay ve tesirli bir yoludur.

Bu yalnızca besinin tesirli bir formda parçalanması için değil, tıpkı vakitte besin emilimi ve sonraki evreler için de gereklidir.

Yemeklerden evvel yahut yemek sırasında elma sirkesi tüketmek, sindirimi olumlu halde destekleyerek midenin kıymetli mineralleri emme yeteneğini geliştirir.

Sirkenin, ülseratif kolit tedavisinde de tesirli olabileceği düşünülüyor. Yapılan çalışmalar, sirkenin iltihaplanmaya neden olan proteinleri baskılayabildiği ve mikrobiyomu olumlu istikamette etkileyebileceğini gösterdi.

3- Yüksek trigliserid ve kolesterolü düşürebilir
Yüksek trigliserid, LDL (kötü kolesterol) yahut total kolesterol düzeylerine sahip olmak sizi kalp krizi yahut felç riski ile yüz yüze getirir. Bol su tüketmek, gerilimi azaltmak, hareketi artırmak, zerzevattan güçlü beslenmek kıymetlerinizin olağan düzeylere dönmesi için değerlidir.

Bunun yanı sıra elma sirkesinin de hem total kolesterolü hem de trigliseridi doğal olarak düşürdüğünü gösteren çalışmalar var.

Journal of Functional Food’da sonuçları yayımlanan bir çalışmada, 12 hafta boyunca düşük kalorili bir diyet ile birlikte elma sirkesi tüketenler incelendi.

Çalışmaya katılanlar yalnızca plasebo grubundakilerden daha fazla kilo vermekle kalmadı, tıpkı vakitte artmış “iyi” HDL kolesterol ile birlikte daha düşük LDL kolesterol ve trigliserit düzeyleri de elde ettiler.

4-Polikistik over sendromu yaşayanlarda yumurtlamaya takviye olabilir
Yapılan bir çalışma 90 ila 110 gün boyunca günlük 15 gram elma sirkesi tüketiminin, yumurtlama üzerinde tesirli olabileceğini gösterdi.

Bu, sistemsiz adet kanamasının ana nedenlerinden biri olan polikistik over sendromundan (PCOS) muzdarip bayanların ilgisini çekebilir.

PCOS’un kesin nedeni bilinmemekle birlikte bu sendroma eşlik eden pek çok semptom var ve insülin direnci bunlardan biri. Elma sirkesinin insülin direncini kırmada tesirli olabileceğini gösteren çalışmalar da mevcut.

5-Mikroplara, bakterilere karşı yeterli bir koruyucudur

Elma sirkesinin tahminen de en bilinen yararlarından biri, ‘ana’ ve asetik asit içeriği sayesinde mikropları yok edici tesir göstermesidir.

Dolayısıyla Hipokrat’ın 2 bin yıl evvel yara güzelleşmesine yardımcı olmak için sirke kullanması şaşırtan değil!

Elma sirkesi, muhakkak küflere, mantarlara ve bakterilere karşı bir ölçü müdafaa sağlayabilir. Doğal asetik asidin e.coli, s.aureus ve c.albicans üzere bakteri ve mantar cinsleri konusunda tesirli olduğu belirtilmiştir.

Sirkenin içinde bulunan asetik asidin ayrıyeten bakteriyel biyofilmleri yok etmede tesirli olduğu gösterilmiştir.

Biyofilmler, bakterilerin yeni ömür ortamlarına ahenk sağlamalarına yardımcı olmak için bir hayatta kalma stratejisi olarak üretilen yapıştırıcı gibisi bir unsurdur.

Antibiyotiklere bile çok derecede toleranslı olan biyofilmlerin elma sirkesinden etkilenmesi sizce de harika değil mi?

Günlük rutininize elma sirkesini nasıl eklersiniz?

1 yemek kaşığı elma sirkesini, 1 bardak oda sıcaklığında su ile yemekten 10-20 dakika evvel seyreltip için.

Ev imali salata sosu haline getirin. Zeytin, kabak, susam yahut keten üzere sağlıklı yağları bir kavanozda birleştirip içerisine birtakım otlar, baharatlar, karabiber ve kaya tuzu ekleyin.

Kendi turşunuzu kendiniz kuruyorsanız fermantasyon sürecini desteklemek için içerisine birkaç yemek kaşığı ekleyebilirsiniz.

Dana, kuzu, tavuk ve öteki etleri pişirirken yumuşatmak için kullanın.

Kolay sindirebilmek için kuru baklagillerinizi ılık su ve elma sirkesi ile ıslatın.

Kemik suyunuzun içine ekleyin. Böylelikle bağırsakları güzelleştirici minerallere sahip kemik iliklerinin suya daha çabuk karışmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Cnnturk.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir