MLS’te ırkçılık şoku! Yedlin tepki gösterdi, Rooney oyundan alındı

Son günlerde futbolda yaşanan ırkçılık olayları gündemi sarsarken, bir olay da Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşandı. MLS’in 34. haftasında DC United ile Inter Maimi karşı karşıya geldi. Kritik gayret 3-2 konuk takım Inter Miami üstünlüğü ile sona ererken, ırkçılık skandalı maça damga vurdu

Mücadelenin 62. dakikasında Inter Miami’nin 29 yaşındaki Jamaikalı stoperi Damion Lowe, DC United takımından Yunan futbolcu Taxiarchis Fountas’ın kendisine ırkçı telaffuzlarda bulunduğunu argüman etti. Çıkan tartışmada oyun 5 dakika durdu.

Karşılaşmanın hakemi Elfath, maçı durdurdu ve grup kaptanları ile teknik yöneticilerle bir ortaya geldi. Görüşmelerin akabinde iki futbolcu da sarı kartla cezalandırıldı.

ROONEY FOUNTAS’I ALANDA TUTMADI
DC United Teknik Yöneticisi Wayne Rooney, rakip oyuncuya ırkçı atakta bulunduğu sav edilen futbolcusunu alanda tutmadı. Oyun başladıktan sonra değişikliğe giden Rooney, 66. dakikada Taxiarchis Fountas’ı oyundan aldı. Fountas’ın yerine Miguel Berry oyuna dahil oldu.

ROONEY: “İNCELEMENİN SONUCUNU BEKLEYECEĞİZ”
Maçın akabinde açıklama yapan Wayne Rooney, öğrenicisi hakkındaki tezle ilgili yapılacak incelemenin sonucunu bekleyeceklerini kaydetti. Fountas ise ırkçılık savlarını yalanladı.

INTER MİAMİ TEKNİK YÖNETİCİSİ PHİL NEVİLLE’DEN AÇIKLAMA
Inter Miami Teknik Yöneticisi Phil Neville ise “Irkçı bir söz kullanıldı. Bu muhakkak kabul edilemez. Dünya üzerinde kullanılabilecek en makûs, en nahoş söz. Evet, bu yaşandı.” dedi. Neville ayrıyeten, DC United Teknik Yöneticisi Wayne Rooney’e şu sözlerle teşekkür etti: “Şimdiye kadar attığı tüm gollerden daha fazla hürmetimi kazandı.”

DEANDRE YEDLİN: “HİÇBİR ŞEY YAPILMASAYDI DEVAM ETMEZDİK”
Eski Galatasaraylı Inter Miami’nin savunucusu DeAndre Yedlin ise “Hiçbir şey yapılmasaydı devam etmezdik. Bu inanılmaz karanlık an yüzünden bu bize bir galibiyet üzere gelmiyor. MLS’nin bu mevzuda ne yapacağını göreceğiz.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir