Maçlar artık 100 dakika

Bu yazı kaleme alındığı sırada, Dünya Kupası tarihinin en büyük sürprizlerinden biri meydana gelmişti. FIFA sıralamasında 51. sırada olan ve turnuvada Gana’dan sonra 32 grup ortasında en altta bulunan Suudi Arabistan, kupanın favorilerinden ve en uygun ulusal kadrolar ortasında 2. sırada olan Arjantin’i 2-1’lik skorla geçerek, tüm dünyayı adeta şoke etti. Lakin Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nın tahminen en büyük sürprizi detayda gizli. FIFA’nın oyunun cazipliğini ve heyecanını artırmak için, her duraklama anını maçın sonuna eklenmesi direktifi sonrasında, olağan mühleti 90 dakika olan futbol maçlarının 100 dakika sonunu geçtiğini görüyoruz. Dünya Kupası’nın futbolda uygulanacak yeni kurallar için öncelikli test alanı olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, The New York Times gazetesinin, “Futbol artık 100 dakika mı olacak?” sorusu manalı hale geliyor. Turnuvanın açılış maçında Katar ile Ekvador ortasında oynanan müsabakada toplam 10 dakika 18 saniyelik durma müddeti yaşandı. Hollanda’nın Senegal’i 2-0 yendiği maça 12 dakika 49 saniye, ABD ile Galler ortasındaki beraberlikte 14 dakika 34 saniye eklendi. Lakin bu oyunların uzunluğu, İngiltere’nin İran’a karşı harika bir 117 dakika 16 saniyeye ulaşan 6-2’lik galibiyetinin yanında gölgede kaldı.

90 DAKİKA TARİHE KARIŞACAK

FIFA Hakem Komitesi Lideri, dünyaca ünlü İtalyan hakem Pierre Luigi Collina, turnuva başlamadan evvel bu bahse dikkat çekmişti. FIFA, Görüntü yardımcı hakem (VAR) müdahaleleri, sakatlıkların tedavisi, oyuncu değişiklikleri, penaltılar ve kırmızı kartlar için oyun durduğunda vakti gerçek bir formda eklemek istediklerinde tekraren ısrar ederken, alanda vakit geçiren oyunculara baskı yapmak istediğini söyledi. Bu yazıyı kaleme aldığım sırada oynanan maçlara bakıldığında, maç mühletini uzatma atılımının işe yaradığı da görülüyor. Oynanan küme maçlarında uzatma müddetlerinde goller gelmesi, FIFA ve UEFA üzere futbolun işverenlerini, uygulamanın öteki memleketler arası turnuvalar ve ulusal liglere genişletilmesini teşvik edebilir. Bu durumda futbolun 90 dakika olduğu gerçeği de tarihe karışabilir. Doğal böylesi bir durumda, spor medyasının kullandığı pek çok program ismi ve başlığının da tarihe karışabileceğini ve spor sayfası editörlerinin taraftarların dikkati çekecek yeni söz oyunları bulmak zorunda kalacağını da not etmek gerekiyor. Maç mühletinin uzatılması yanında, basketbolda olduğu üzere, oyun durakladığında, mühletin durdurulması üzere formüllerin de gündemde olduğunu söyleyebiliriz. Lakin birinci tercihin, şimdilik maç müddetlerinin 100 dakika ve üzerine uzatılması olduğu görülüyor.

Tribünlere Afrika damgası

Dünya Kupası, taraftarların coşkusuyla güzelleşiyor. Batılı ülkelerin kara propagandasına karşın, Katar’da düzenlenen turnuvadaki maçlarda statlar, maç coşkusuyla dolup taştı. Onlar ortasında Afrika temsilcisi Senegal’in taraftarları Hollanda müsabakasında hem maç boyunca tuttukları yöresel ritim hem de tribün gösterileriyle farklı bir yer edindiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir