İsveç’teki çirkin saldırıya Çavuşoğlu’ndan sert tepki: İsveç’in sorumluluğu var, kınayarak kaçamazlar

İsveç‘in başşehri Stockholm’de tarihi belediye binasının önünde dün toplanan bir küme terör destekçisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzetilen bir kuklayı binanın önündeki direğe ayaklarından asmıştı. Mevlüt Çavuşoğlu, bu yakışıksız akına karşı İsveç makamlarına çok net bir ileti gönderdi.

“KINAYARAK KAÇAMAZLAR”

Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, “PKK/YPG destekçilerinin İsveç’teki provokasyonları hem ırkçı hem de nefret cürmü içeren bir harekettir. İsveç’in de gayret etmesi gereken bir harekettir. İsveç’in sorumluluğu var, kınayarak kaçamazlar” dedi.

“ÜÇLÜ MUHTIRA SON DERECE AÇIK”

Terörle çaba konusunda İsveç’in anayasasını değiştirdiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “O kanunlara bile gerek yok. Bu aksiyon kentin merkezinde belediyenin çabucak önünde herkesin gözü önünde gerçekleşti. Üçlü muhtıra son derece açık. Biz ne fazlasını istiyoruz ne eksiğini istiyoruz. Hangi mevzuda mutabık kaldıysak onun gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz” tabirlerini kullandı.

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR”

Çavuşoğlu ayrıyeten, “Terör örgütünün oradaki mevcudiyeti ve faaliyetleri devam ediyor. Terör örgütünü destekleyici faaliyetler de devam ediyor. İsveç bunları engelleme taahhüdünde bulundu. Açık bir gerçek var. Terör örgütü ve yandaşları İsveç’in NATO’ya üye olmasını engellemek istiyor. NATO genel sekreterinin bir teklifi oldu. 3’lü toplantının 3’sü Brüksel’de olsun diye. Bu toplantıyı Brüksel’de gerçekleştirebiliriz Onlar da hangi hususların gerçekleşip hangilerinin gerçekleşmediğini görürler” açıklamalarında bulundu.

BAŞBAKAN OLAYLARI SABOTAJ OLARAK TANIMLADI

İsveç Başbakanı da olaya ait birinci sefer bugün konuştu. Aksiyonun sorumsuzca yapıldığına işaret eden Kristersson, “İsveç’in NATO üyeliği müracaatına karşı sabotaj olarak tasarlandığını söyleyebilirim. İsveç’in güvenliği için tehlikeli bir durum.” değerlendirmesinde bulundu. Kristersson ayrıyeten, “Önde gelen iki siyasetçisi suikasta kurban giden İsveç’te, bir ülkenin demokratik yolla seçilmiş başkanının bu türlü uydurma biçimde infazının gerçekleştirilmesi çok önemli bir durum.” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir