İstifa üstüne istifa… Elon Musk’tan iflas uyarısı

Geçtiğimiz günlerde uzun müddettir tamamlanamayan Twitter’ı satın alma sürecini sona erdiren ve 44 milyar dolara platformu satın alan Elon Musk, bu kere da şirketin iflas edebileceği konusunda çalışanları uyardı.

Tesla, SpaceX ve artık de Twitter CEO’su olan Elon Musk, Twitter’ın başına geçtiğinden beri şirketteki krizler bitmiyor. Evvel üst seviye yöneticilerin işlerine son veren Musk, akabinde çalışmaları hızlandırıp çalışanlarına katı proje bitirme tarihleri verdi. Bu hafta da uzaktan çalışmayı sonlandıran yeni CEO, artık de iflas ihtarında bulunuyor.

Musk, daha evvel de şirketin her gün 4 milyon dolardan fazla kaybettiğini belirterek binlerce kişiyi işten çıkarmıştı. Bu hafta ise şirket, birkaç üst seviye yöneticinin istifasıyla sarsıldı.

İSTİFA ÜSTÜNE İSTİFA

Şirketin güvenlik müdürü Yoel Roth Roth, binlerce kişi işten çıkarıldıktan sonra Musk’ın güvendiği başkanlardan biriydi. Lakin Roth da bu hafta istifa ettiğini açıkladı. Roth ile birlikte Twitter’ın bilgi güvenliği şefi Lea Kissner ve baş kapalılık yetkilisi Damien Kieran da ayrıldıklarını duyurdular. Birtakım medya raporları, Twitter’ın reklam satış takımının başına geçen Robin Wheeler’ın da şirketten ayrıldığını belirtmiş, lakin bu haberlerin, Wheeler’ın attığı “Hala buradayım” tweet’iyle gerçek olmadığı ortaya çıkmıştı.

Ayrıca kimi kaynaklar Musk’ın iflas ikazının da temelsiz olduğunu tez ediyor.

Şirket, satınalma süreçleri tamamlandığından beri kaotik bir süreçten geçiyor. Bilhassa Musk’ın devralmasından bu yana platformun birtakım özellikleri kullanıma sunma suratı göz önüne alındığında, bilgi güvenliği ve kapalılık kurallarına ahengi konusundaki kaygılar de artıyor.

PARA CEZASI DA ALABİLİR

ABD Federal Ticaret Kurulu, perşembe günü yaptığı açıklamada, Twitter’daki son gelişmeleri derin kaygıyla takip ettiğini söyledi: “Hiçbir CEO yahut şirket kanunların üzerinde değildir ve şirketler bizim istek kararlarımıza uymak zorundadır.”

Bir şirket avukatı da şirketin Slack kanalında Musk’ın saklılık düzenlemelerine karşı cüretkar bir tutum aldığını belirtirken şirketin, Komisyon’dan kıymetli para cezaları alma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken bir darbe de gelir kaynaklarından geldi. General Motors, Mondelez ve Carlsberg üzere büyük markalar, içerik kontrolünü gevşetme planlarına ait telaşlar nedeniyle platformda harcamaları durdurduğu için gelirde büyük bir düşüş olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir