İsrail en önemli enstitülerinden birine düzenlenen siber saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu

İsrail Yayın Kurumu’na bağlı Ulusal Siber Güvenlik Yönetimi’nden yapılan yazılı açıklamada, Hayfa’da bulunan Technion Uygulamalı Mühendislik Enstitüsü’ne düzenlenen siber saldırıyı

“MuddyWater”

isimli İranlı bir hacker kümesinin yaptığı belirtildi.

Yürütülen soruşturma kapsamında kümenin, işletim sistemlerini şifrelemek için tasarlanmış ziyanlı programlar kullandığı aktarılan açıklamada, yeniden bu kümenin dünyada birçok siber akından sorumlu olduğundan şüphelenildiği kaydedildi.

ABD ve İngiltere’nin yaklaşık bir yıl evvel,

“MuddyWater”

isimli bu kümenin, İran istihbaratına mensup olduğu, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da da siber taarruzlar gerçekleştirdiği tarafında ortak açıklama yaptığı hatırlatıldı.
Açıklamada,

“Her yıl Ramazan ayının gelişiyle bu küme, İsrail’de çoklu elektronik sistemlere hücumlar başlatıyor”

sözü kullanıldı.

İsrail Yayın Kurumu, 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in en büyük enstitüleri ortasında yer alan Technion Uygulamalı Mühendislik Enstitüsü’nün geniş çaplı bir siber hücuma uğradığını duyurmuş; bu nedenle de öğretim vazifelileri ve öğrencilerden bilgisayarlarını fişten çıkarmalarını istemişti.

Uzmanlar, akının önemli ziyan verdiğini ve hackerların ele geçirdikleri evraklar karşılığında fidye istediğini açıklamıştı.

Öte yandan, İranlı yetkililer, İsrail’in suçlamaları hakkında şimdi bir açıklama yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir