İran ve Suudi Arabistan her alanda işbirliğini genişletme konusunda anlaştı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan’la yaptığı görüşmeyi “olumlu” olarak nitelendirdi.

Abdullahiyan, Twitter hesabında, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Bin Ferhan’la Çin’in başşehri Beijing’de gerçekleştirdikleri görüşmeyi kıymetlendirdi.

İranlı Bakan paylaşımında, “Bugün mevkidaşım Faysal bin Ferhan’la Beijing’de olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. (Görüşmede) Tahran-Riyad ortasında diplomatik, resmi ilgilerin başlaması, hac ve umre, ekonomik ve ticari işbirliği, büyükelçilikler ve konsoloslukların tekrar açılması, bölgesel istikrar, güvenlik ve kalkınmaya vurgu, üzerinde mutabık kalınan ve ortak gündeme alınan konulardır” tabirlerini kullandı.

Tahran-Riyad ortasında 7 yıl ortadan sonra dışişleri bakanları seviyesindeki birinci resmi görüşme Beijing’de gerçekleşmiş, görüşme sonrasında yayımlanan ortak bildiride, iki ülkenin işbirliğini her alanda genişletme konusunda anlaştığı belirtilmişti.

İran ve Suudi Arabistan, büyükelçiliklerin yine açılması, iki ülke ortasındaki uçuşların yine başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaştı.

İran devlet televizyonunun haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Çin’in başşehri Beijing’de bir ortaya geldi.

Tahran-Riyad ortasında 7 yıl ortadan sonra dışişleri bakanları seviyesindeki birinci resmi görüşme sonrasında yayımlanan ortak bildiride iki ülkenin işbirliğini her alanda genişletme konusunda anlaştığı belirtildi.

İki ülke tarafından imzalanan ortak bildiride, mart ayında Çin’in arabuluculuğunda varılan muahedede öngörülen iki aylık müddet içinde (mayıs ayına kadar) Tahran ve Riyad’daki büyükelçilikler ile Meşhed ve Cidde’deki konsoloslukların tekrar açılması için gerekli hazırlıkların yapılması konusunda mutabakata varıldı.

Bildiride, iki ülkenin vatandaşlarına karşılıklı vize kolaylığı sağlamanın yanı sıra resmi ve özel kesim heyetlerinin uçuşlarına ve ikili ziyaretlerine yine başlama konusunda mutabık kaldığı aktarıldı.

İran ve Suudi Arabistan’ın, sahip oldukları doğal kaynaklara ve ekonomik kapasitelere işaret edilen bildiride, iki ülkenin karşılıklı işbirliğinin genişletilmesinin önündeki tüm mahzurları ortadan kaldırmaya hazır oldukları vurgulandı.

İki ülke ayrıyeten, bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlayabilecek, bölge halkları ve ülkelerinin çıkarlarını gerçekleştirebilecek her alanda işbirliğini artırma konusunda anlaştı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan haberde de Bin Ferhan ve Abdullahiyan’ın iki ülke ve halklarının itimat ve refahını sağlayacak tüm imkanları ele aldığı belirtildi.

İki bakanın, Suudi Arabistan ile İran ortasındaki ilgilerde yeni ufuklar için işbirliği ve istişare gayeli ikili görüşmeleri ağırlaştırmaya istekli olduklarını lisana getirdiği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir