İran Danimarka Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı

İran devlet televizyonuna nazaran, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Danimarka’nın Tahran Büyükelçisi Jesper Vahr’e, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saygısız aksiyonlara karşı İran’ın itirazları iletildi.

İran’ın, Kur’an-ı Kerim’e ve İslami mukaddesata yönelik tekrar eden hareketleri şiddetle kınadığı belirtilirken, “kutsal kitapları ateşe vermenin özgürlük kavramıyla meşrulaştırılamayacağı ve bu nedenle hem faillerin hem de pasif davranışlarıyla bu cins aksiyonlara imkan sağlayan hükümetlerin hesap vermesi gerektiği” vurgulandı.

Danimarka hükümetinden emsal aksiyonların tekrarının önlenmesi için caydırıcı tedbirler almasının ve failleri en ağır halde cezalandırmasının beklendiği kaydedildi.

Büyükelçi Vahr ise Kur’an-ı Kerim’e yönelik aksiyonlardan duyduğu üzüntüyü lisana getirerek, Danimarka Dışişleri Bakanlığının, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saygısızlığı açıkça kınadığını ve bunu vahim bir hareket olarak nitelendirdiğini hatırlattı.

İnançlara saygısızlığı “utanç verici bir davranış” olarak niteleyen Danimarka Büyükelçisi, İran’ın itirazlarını ülkesine bildireceğini tabir etti.

Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde daha evvel Türk bayrağı ve Kur’an-ı Kerim’e atak düzenleyen Danimarka’daki İslam tersi ve çok milliyetçi “Danske Patrioter (Danimarkalı Vatanseverler)” isimli marjinal kümenin üyeleri bu sefer 21 Temmuz’da Irak’ın Kopenhag Büyükelçiliği önünde polis müdafaası altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir