İngiltere’de ölen kadın hologram teknolojisi sayesinde cenazesinde konuşuyor gibi göründü

BBC’de yer alan habere nazaran, 29 Temmuz’da Nothingham kentinde hayatını kaybeden Holokost aktivisti Smith’in, oğlunun şirketi tarafından geliştirilen yapay zeka takviyeli hologram sayesinde, kendi cenaze merasiminde aile üyelerinin sorularına karşılık veriyormuş üzere görünmesi sağlandı.

Oğlu Dr. Stephen Smith, geliştirdikleri yeni teknoloji sayesinde annesinin “kendi cenaze merasiminde hayatına dair soruları cevaplayabildiğini” söyledi.

Los Angeles merkezli yapay zeka şirketi StoryFile’ın kurucu ortağı Dr. Smith, geliştirilen teknolojinin, bir kişi öldükten sonra hologram sayesinde konuşuyormuş üzere görünmesini sağlayabildiğini belirtti.

Smith, cenazede annesinin kullandığı kelamların kendisine ilişkin olduğunu ve yapay zeka tarafından geliştirilmediğini kaydetti.

Hologramı yapılacak kişinin şimdi hayattayken arkadaşlarının ve aile bireylerinin sorabileceği mümkün soruları yanıtlaması isteniyor ve kelam konusu karşılıklar kayıt altına alınıyor.

Yapay zeka aracılığıyla işlenen bilgi hologramın eş vakitli biçimde diyalog kurabileceği StoryFile platformuna yükleniyor. Kişi, daha sonra cenaze merasimine katılanlardan gelen sorulara yapay zeka aracılığıyla yanıt veriyor üzere görünüyor.

StoryFile, Holokost’tan kurtulanların ve tarihi figürlerin hayat öykülerinin aktarılmasını gerçekleştirmek maksadıyla 2017’de kurulmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir