Hibrit eğitim nedir, ne demek? Üniversitelerde hibrit eğitim nasıl olacak?

Üniversitelerde hibrit eğitim periyoduyla merak edilen, internet üzerinden sorgulanmaya devam ediyor. YÖK Lideri Özvar tarafından yapılacak açıklama sonrasında, nisan ayından itibaren üniversitelerde hibrit eğitim periyodunun başlayabileceği açıklandı. Pekala, hibrit eğitim nedir, ne demek? Üniversitelerde hibrit eğitim nasıl olacak?

HİBRİT EĞİTİM NEDİR?

Hibrit eğitim, karma öğrenme, hibrit öğrenme, karışık öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme en sade tarifiyle klasik eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim malzemeleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak tanımlanmaktadır. Kullanılan teknolojilerin yanı sıra farklı eğitim ideolojilerinin klasik öğrenme ortamında birlikte kullanılması da harmanlanmış öğrenme olarak tanımlanmaktadır.

Harmanlanmış öğrenme klâsik eğitimi desteklemek emeliyle teknolojik gereçlerin kullanılması olarak düşünülmemelidir. Harmanlanmış öğrenmedeki istikrar çevrimiçi yüklü eğitim veren bir kurumun verimliliği arttırmak hedefiyle çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders vermesi olarak da düşünülebilir.

ÜNİVERSİTELERDE HİBRİT EĞİTİM NASIL OLACAK?

Üniversitelerde, derslerin yüzde 40’ı yahut rastgele bir dersin yüzde 40’ı uzaktan eğitim yoluyla yapılabilecek.

Üniversiteler, hibrit eğitim sürecinde derslere yarı vakitli olarak okula gidebilecek. Bir kısmını ise konutta uzaktan eğitim modeli ile işleyecek.

YÖK LİDERİ DUYURDU

YÖK Lideri Özvar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen zelzeleler sonrasında, üniversitelerde bahar periyodunun 20 Şubat’ta uzaktan eğitimle başlatılabileceğini, nisan başı prestijiyle yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir