Bilin bakalım bu manşette ne eksik: Herkeste var, Hürriyet’te yok

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in getirilmesinin akabinde Merkez Bankası’na da Hafize Gaye Erkan atandı. Özgeçmişinden, ‘başarıları’ndan yola çıkarak ‘müthiş Türk kızı’ olarak sunulan Erkan hakkında vazifeye geleceğinin gündeme gelmesiyle başlayan tartışmalar, atanmasının akabinde artarak devam etti.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Hafize Gaye Erkan’ın yöneticilik yaptığı First Republic Bank’in iflas ettiğini ve yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi JP Morgan Chase’e satılacağını açıklamıştı.

Hürriyet’in ABD muhabiri Razi Canikligil, Türkiye Cumhuriet Merkez Bankası’nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, ABD’deki First Republic Bank’ın CEO’su olduğu periyoda ait mahkemeye verilen şikayet dilekçesini paylaştı. Lakin Hürriyet gazetesinin bugünkü manşetinde Canikligil’in paylaştığı bilgi ve dokümanlara yer verilmedi. Gazete, “Merkeze Gaye Başkan” başlığıyla yeni Merkez Bankası başkanı hakkında olumlu bir haberi manşete taşıması ve haberde Canikligil’in evraklarını kullanmaması dikkat çekti.

Hürriyet’in 10.06.2023 tarihli manşeti

HAKKINDA TOPLU DAVA AÇILAN HARİKULADE ‘TÜRK KIZI’

Razi Canikligil’in paylaşımı şu formdaydı:

“Hafize Gaye Erkan hakkında First Republic Bank co-CEO’su olduğu periyoda ilişkin davanın dilekçesi 24 Nisan 2023’de verilmiş. Merkez Bankası yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, ABD’de yöneticisi olduğu çöken First Republic Bank’ın müşterileri tarafından bankacılık maddelerini ihlal etmek, yanlış ve aldatıcı beyanlar vermek suçlamalarıyla toplu dava açıldı.”

Razi Canikligil’in paylaştığı dokümanları Odatv yayınlamıştı.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/abd-den-geldi-turkiye-yi-ikiye-boldu-kim-ne-tepki-verdi-39193416

“23 MERKEZ BANKASINI DA BAYANLAR YÖNETİYOR”

Hafize Gaye Erkan’la ilgili dokümanlar bir çok yayın organında yer bulurken, Akit’in Erkan övgüsü dikkat çekti. Yayınlarında bayan fotoğraflarını ‘sansürleme’yi tercih eden Akit, dünyanın 23 merkez bankasının başında bayan olduğunu vurguladı.

“AKBABALARA TESLİM OLMAYIN”

Aydınlık gazetesi ise Erkan’ı kıyasıya eleştirdi. “Tefecilere atama yetmedi, faiz ve kur şantajı başladı” manşetiyle çıkan gazete, haberinde Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in Merill Lynch’te çalıştığı Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın ise Goldman Sachs kökenli olduğu vurgulandı. Erkan ve Şimşek’in ‘faiz lobisi’nde piştiklerini açıklayan gazete iki ismin de yönettiği kurumların battığının altını çizdi.

Aydınlık haberinde, “Akbabalara teslim olmayın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir