Belediye başkanının “narko müze” teklifi valiyi çıldırttı

Meksika’da bir belediye lideri, uyuşturucu kaçakçılarının doğduğu bölgeye “narko müze” açmak istedi. Öneriyi duyan eyalet valisi küplere bindi!

Meksika’nın Sinaloa eyaletine bağlı, nüfusu 4 bine yakın Badiraguato’nun Belediye Lideri José Luis López Elenes, gündeme getirdiği teklifle ülkede büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Belediye Lideri Elenes; ülkenin en büyük uyuşturucu kaçakçılarından -ikisi de hapiste- Joaquín Guzmán ile Rafael Caro Quintero‘nun doğduğu dağlık bölgede bir “narko müze” açmak istediğini duyurdu. 15 milyon pesoluk (yaklaşık 14.3 milyon TL) bir bütçeye gereksinimleri olduğunu, bu proje için halka danışacaklarını söyledi.

Müzenin bölgeye turist çekeceğini, belediyenin ekonomik kalkınmasına imkan sağlayacağını savunan Lider Elenes, “Tarihimizi inkar edemeyiz, bunu kabul etmeliyiz” dedi. Müzede ise uyuşturucu kaçakçılarının fotoğraflarının ve onlara ilişkin nesnelerinin yer alacağını söyledi.

Elenes’in bu önerisi Sinaloa Valisi Rubén Rocha Moya tarafından kesin bir lisanla reddedildi. Toplumsal medya üzerinden açıklama yapan Vali Moya, “Badiraguato’da bir uyuşturucu kaçakçılığı müzesi inşa edilmesi fikrine hiç katılmıyorum ve muhakkak reddediyorum. Doğduğum belediye, tarihi olarak halkının çalışkanlığı, nezaketi ve sadakatiyle öne çıkmıştır. Bu karakteristik kıymetler, bu asil toprakları damgalamaya çalışan her türlü sinsiliğe üstün gelir” sözlerini kullandı.

“El Chapo” lakaplı Joaquín Guzmán

Uyuşturucu kaçaklığı başta olmak üzere çeşitli hatalardan ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan “El Chapo” lakaplı Joaquín Guzmán, 2019 yılından beri ABD’de yüksek güvenlikli bir cezaevinde tutuluyor.

Rafael Caro Quintero

1985 yılında ABD Uyuşturucuyla Gayret Dairesi (DEA) casusu Enrique Camarena’nın kaçırılması, azap edilmesi ve öldürülmesi de dahil olmak üzere çeşitli kabahatlerden yakalanan Rafael Caro Quintero, 28 yıl mahpus yattıktan sonra 2013 yılında hür bırakıldı. 9 yıldır kaçak olan Quintero, geçen temmuz ayında Sinaloa eyaletinde yakayı ele verdi. 69 yaşındaki uyuşturucu kaçakçısı demir parmaklıklar gerisinde ABD’ye iade edilmeyi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir