Barolar Birliği Başkanı Sağkan: 400 TL’ye soruşturma hizmeti vicdani değil

Ceza Muhakemesi Kanunu mucibince şüpheliye ve sanığın kendisini savunacak avukatı olmadığında baro, avukat görevlendiriyor. 65 baro, görevlendirilen avukatlara ödenen fiyatın düşük olduğu gerekçesiyle bu duruma reaksiyon göstermek için geçen yıl aralık ayında bir gün, otomasyon ortamındaki sistemi kapatıp, avukat görevlendirmesi yapmadı. Sistemi kapatan barolardan biri olan Konya Barosu hakkında da Konya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Konya’ya giden Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan, Konya Barosu önünde basın açıklaması yaptı. CMK fiyatlarının insanlık onuruna yaraşır olmadığını tabir eden Erinç Sağkan, “Geçtiğimiz günlerde birçok baromuz CMK fiyatlarının insan onuruna yakışır olmadığı, angarya seviyede kaldığı gerekçesiyle, anayasada olan demokratik hakların kullanımına gidilmiştir. Bu kapsamda yapılan bu demokratik hak kullanımı yalnızca avukatlar için kullanılmış bir hak değildir. Mesleğin onurunu her türlü organa karşı korumak, harekete geçmek zorunda kaldığında da bunu bir vazife olarak yerine getirmek avukatlık kanunu yeterince baro liderlerine misyon ve sorumluluk olarak yüklenmiştir” tabirlerini kullandı.

‘BİAT ETMEYİZ’

Baroların demokratik haklarını kullandığını belirten Sağkan, ”400 liraya soruşturma hizmetinin yürütülmesinin insani ve vicdani tarafı yoktur. Baromuzun yaptığı tek şey, meslektaşlarımızın onurunu korumaktır. Bu da kanunen kendisine verilmiş bir misyondur. CMK fiyatları mesleğin onuruna yakışır düzeye gelinceye kadar, kamu hizmeti boyutu sebebiyle vergiden büsbütün muaf tutuluncaya kadar, bu çabayı sürdürmeye devam edeceğiz. Ne bir soruşturma ne de öbür bir baskının bizi yıldırmasına müsaade etmeyiz, biat etmeyiz, itaat etmeyiz” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir