Bakanlığın ‘tasarruf’ tavsiyelerine yurttaşlardan tepki: ‘4 dakika nedir ki? Sabunlanmanız zaten 4 dakikadır’

Enerji Bakanlığı yayınladığı kitapçıkta yurttaşlara ‘tasarruf’ tavsiyelerinde bulundu. Tavsiyeler ortasında, “Duş alırken banyoya kum saati koyun”, “Duş mühleti 4 dakikayı geçmesin”, “Saçlarınızı kurutma makinesi ile değil, havlu ile kurulayın”, “Ütü bitmeden birkaç dakika evvel prizden çekip, kalan ısıdan faydalanın”, “Fırını pişirme mühletinden 5-10 dakika evvel kapatın”, “Kışın pişirme sonrası fırın kapağını açık bırakarak, ortamı ısıtın”, “Düdüklü tencere kullanın. Az yemek ısıtmada fırın yerine mikrodalga kullanın”, “Asansörleri düşük katlar için kullanmayın”, “Büyük ekranlı TV tercih etmeyin” üzere unsurlar yer aldı.

Enerji Bakanlığı’nın açıkladığı tasarruf önlemlerini Bakırköy ve Şirinevler meydanlarında yurttaşlar şöyle reaksiyon verdi:

Gökhan Ersöz (Kuaför): 

“O VAKİT ABDESTSİZ GEZECEĞİZ

Eskiden kumla yıkanılıyor, abdest alınıyordu. Biz Müslüman değil miyiz? Nerede yaşıyoruz? 4 dakika nedir ki? Sabunlanmanız zati 4 dakikadır. O vakit su dökmeyeceğiz, abdestsiz gezeceğiz.

BAKAN ÇATIYA ÇIKIP SAÇINI KURUTSUN

Vallahi şöyle yapsak daha yeterli. Çatıya çıksın, saçı güneş gücünde kurutmak daha uygun bence. Bakan da öyle yapsın. Hanımı ile çıksınlar en üst kata. Zati onlar villalardadır büyük ihtimalle. En üst kata geçsinler sallasınlar saçlarını güneş de var 15 dakikada kurur. Ben kuaförüm yeterli biliyorum. Şahsen ben de tavsiye ediyorum.

HANGİ YOKSULUN KONUTUNDA BÜYÜK EKRAN TELEVİZYON VAR

Hangi yoksulun meskeninde bu türlü 180 ekran televizyon var. Onlar kendi konutlarına bakıp söylüyorlar. Onlar kıstı mı sanki? Yani bugün sarayın maliyetinin ne kadar olduğunu, bütçenin ne kadar açık verdiğini, ülkenin bütün dolarlarının yurt dışına gittiğini Türkiye’de dolar kalmadığını, şurada görüyorsunuz dolar 18,86. Eski Türk lirasıyla, bu hükümet gelmeden evvel atılan 6 sıfırı daha koyarsanız 18 milyon lira. Yani bir dolar 18 milyon oldu neyi konuşuyoruz biz.

HÜKÜMET GİTMEZSE YAKINDA SOBAYA DÖNECEĞİZ

Bu hükümet gitmezse çok yakında büyük ihtimalle sobaya döneceğiz. Evvelden bazen odun filan buluyorduk onları yakıyorduk meskende. Lakin artık artık 2022 teknoloji. Tek tuşla Amerika’daki her şeyi görebiliyorsunuz. Tek tuşla Çin’deki her şeyi görebiliyorsunuz. Tek tuşla her şeyi alabiliyorsunuz. Artık gelmişler bunlar diyor ki 5 dakikada yemek yap. Ya sen 5 dakikada yemeği nasıl yapacaksın bakanım. Allah’ını seversen söyle. Gel şu dükkanımıza 5 dakikada yemek yap. 5 dakika fırına koy bakayım. Çiğ mi yiyelim ya?

TAMAM YÜZÜKLE GELDİN HANGİ TİCARETİ YAPTIN

Ama baktığınız vakit, yani hani evet birinciliklerimiz var. Tecavüzde birinciyiz, gaspta birinciyiz, hırsızlıkta birinciyiz, arsızlıkta, yolsuzlukta hepsinde birinciyiz. Açıklasınlar mal varlıklarını, madem o denli ‘Ben yüzükle geldim’. Tamam yüzükle geldin hangi ticareti yaptın? Bize de söyle biz de yapalım. Bize de ki ‘Ben bu işi yapıyorum, yurt dışına, içeriye, dışarıya bunu satıyorum’ de. Biz de para kazanalım ya. Biz insan değil miyiz? Biz hangi insanız yani? Bakın kimliğimde ne yazıyor? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Ben bir Türk’üm, doğma büyüme.”

Serpil Batur (satış temsilcisi):

“ANANASI KURUTARAK YİYİN DEMESİ KADAR SAÇMA

Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın ananası kurutarak yiyin demesi kadar saçma geliyor bana. Zira, kendileri saraylarında çok keyifli mesut yaşarken tabiri caizse tuzları kuruyken onlar bu türlü şeyleri şundan tasarruf edin, bundan kısım işte şunu yapmayın onlar için bunları demeleri çok kolay. Bu biçimde tahlil teklifleri saçma. Hani bıraksınlar, tahlil üretenlerin önü açılsın.”

Ahmet Deniz (Emekli):

“KENDİLERİ YAPIYOR MU BİZE TAVSİYE EDİYORLAR

Kendileri yapıyor mu, bize tavsiye ediyorlar. Evvel bir denesinler nasıl oluyor görelim ondan sonara bir adım atalım. Birinci adımı atmak en uzun adımdır, en uzun adımı bize attırmaya çalışıyorlar. Ne demek ‘Ben büyük ekran televizyon kullanmayacağım tahminen maç seyredeceğim’, ‘İki kişi bir ortada duş yapalım’. O vakit ailecek duşa girelim var mı bu türlü bir şey. Kendi kendilerine söylüyorlar kendileri dinliyorlar. ANAP periyodunda diyorlar ki et yemeyin, mercimek yiyin. Nereme yiyeceğim, ağzıma mı burnuma mı? Bunlar kendi palavralarına evvel kendileri inanırlar, bunların hiç birisini yapmayız. Kendilerinin yüzüne yüzüne söylerim, hiç birisini yapmayacağımı. Benim aklım yok mu? Allah sana 3 kiloluk beyin vermiş de bana 50 gramlık mı vermiş? Sen benden ne kadar farklısın? Bakan olmuşsun, başbakan olmuşsun lakin insan içinde gerçekleri söylemiyorsunuz. Palavra söylüyorsunuz, yanlış söylüyorsunuz katılmıyorum.”

MUM YAKIP KENDİ SIKINTIMIZA DÜŞTÜK

Artık biz mum yakıp kendi sıkıntımıza düşmüşüz. Kendi kaygımızın devasına bakıyoruz. Haliyle ne yapacaksak kendimiz düşünüp yapıyoruz. Onlar bize nazaran hareket etmiyor, kendilerine nazaran hareket ediyorlar. O yüzden söyledikleri kendilerine kalsın biz kendimize nazaran ne yapılacaksa az çok onu uygularız.”

Özgün Özdemir (ev kadını):

“FIRINLA İŞİMİZ BİTTİ, FÖN MAKİNESİ KULLANMIYORUM

Çok hoş bir şey söylemişler. Biz nasıl yaşayalım o vakit bu türlü, olmaz ki bu türlü. Elektrik bir dünyanın parası. Elektriği esasen yakmıyoruz. Fırınla işimiz bitti, fön makinesi zati kullanmıyorum. Havluyla kurutuyorum. Işıkları zati açmıyorum. Yani onları açsam 400-500’den aşağı gelmiyor. Hiçbir şey kullanmadığım halde 500 geliyor. Ben ne yapacağım? Bütün millet ne yapacak? Anlamıyorum bunları kullanmadığım halde yeniden elektrik çok geliyor.

ARTIK MUM IŞIĞINDA OTURACAĞIZ

Ne börek yapabiliyorum çocuklara ne bir fön makinesi kullanıyorum ne de bir bilgisayar açabiliyorum. Işıkları bile yakmıyorum karanlıkta oturuyorum, artık mum ışığında oturacağız.”

Çiğdem Karataş (ev kadını):

“SU ZATİ 4 DAKİKADA ISINIYOR NEREYE TASARRUF

Allah aşkına su zati 4 dakikada ısınıyor, nereye tasarruf. O vakit kaynatayım o da tasarruf hali. O da elektrik yakacak, fırında hiçbir şey pişirmeyeyim, söylenenler çok mantıklı gelmiyor ban.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir