Bakan Kirişci: Hayvan hareket kısıtlaması kaldırıldı

Virüse karşı yapılan çalışmaları anlatan Bakan Kirişci

“Sat-2 versiyonuna karşı bir gayret başlatıldı. Toplam 14,5 milyon doz üretildi ve bunun 13 milyona yakını alana gönderildi. 8 milyona yakın büyükbaş hayvan aşılandı. Bu mühlet zarfında, hayvanların bölümü, ihracı, ithali konusunda yasak getirdik. Bu müddet zarfında hayvan hareketlerine yasak getirdik”

dedi.

Ulusal Hastalık Denetim Merkezi’nin gerçekleştirdiği toplantıda hayvan hareketliği noktasında aşılanan hayvanların hareketliliğinin kısıtlamasının kaldırıldığının altını çizen Kirişci “Hayvan hareketliği ile ilgili ulusal merkezimiz bugün yaptığı toplantı çerçevesinde aldığı 3 değerli karar var. Bunlardan birincisi; hem büyükbaş hem küçükbaşta şayet vilayet sonları içerisinde hayvan hareketi olacaksa, bu hayvan hareketinde biz rastgele bir formda aşılı olup olmadığını sorgulamayacağız. İkincisi ve değerli burada şayet büyükbaş ise vilayet dışına çıkarılması sırasında biz o hayvanı aşısının yapılıp yapılmadığını soracağız, aşısı yapılmış ise üzerinden 21 günün geçip geçmediğini sorgulayacağız. 21 gün geçmiş ise artık bu aşılama ile ilgili aktiflik sağlanmış demektir. Üçüncü küçükbaş ile ilgili vilayet dışında nakli sırasında rastgele bir sorgulama yapmadan bu hayvanların hareketine müsaade vermiş olacağız. Artık geçmiş olsun diyelim. Zira o denli bir coğrafyada yaşıyoruz ki rüzgar ile bulaşabilen bu cins hastalıklarla çaba kolay değil. Biz bir Avrupa ülkesi değiliz. Komşularımız var, onlar bizim gösterdiğimiz itinası göstermediği için bu cins problemleri yaşanıyor. Geçmiş olsun diyelim. Hayvan hareketleri, hayvanları bir yerden bir yere nakletmek isteyenler için bu imkanlar sağlanmış oldu” tabirlerini kullandı.

Kirişci’nin açıkladığı ve Ulusal Hastalık Denetim Merkezi’nin aldığı kararların 28 Nisan tarihinden itibaren uygulamaya konulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir