Almanya’da BioNTech davasının ilk duruşması iptal edildi

Almanya’da bir sıhhat çalışanının, Kovid-19 aşısının yan tesirleri olduğu argümanıyla Alman biyoteknoloji firması BioNTech aleyhine Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde açtığı davanın birinci duruşması iptal edildi.

Alman basınında yer alan haberlere nazaran, mahkeme sözcüsü, davacının avukatının reddihakim talebinde bulunduğu için birinci duruşmanın iptal edildiğini duyurdu.

Haberlerde, reddihakim talebinde, davanın kıymeti nedeniyle bir yargıç yerine yargıçlardan oluşan bir heyet tarafından karara bağlamasının istendiği belirtildi. Mahkemenin bu talebi birkaç gün içinde değerlendireceği kaydedildi.

Alman mahremiyet yasası kapsamında isminin bilinmeyen kalması hakkını kullanan sıhhat çalışanı ismine hukuk firması Rogert & Ulbrich tarafından açılan dava, Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde bugün başlayacaktı.

Sağlık çalışanı, aşı olduktan sonra bedeninin üst kısmında ağrı, kol ve bacaklarda şişlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve beyin sisi üzere semptomların ortaya çıktığını ileri sürerek, aşının neden olduğu bedensel ziyan için 150 bin avro tazminat talep etmişti.

Davacı, ayrıyeten belirlenmemiş maddi ziyan için de tazminat talebinde bulunmuştu. BioNTech ise argümanları inceledikten sonra bunları temelsiz bularak davanın düşürülmesini talep etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir