14 Mayıs’ı İşaret Etmişti: ‘Cumhurbaşkanımız Mart Ayında Bu Yönde Bir Karar Alabilir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün partisinin küme toplantısında 2023 seçimleri hakkında 14 Mayıs’ı işaret etmişti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise seçim tarihi tartışmalarına ait ‘Cumhurbaşkanımızın martta bu tarafta bir karar alacağını varsayım ediyorum’ dedi.

‘Nisanda yürürlüğe girdi ve Mayıs’ta 1 yılı geçen bir müddet olduğu için seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler, motamot uygulanacaktır’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün partisinin küme toplantısında 2023 seçimleri hakkında 14 Mayıs’ı işaret ederek, ”Milletimiz 73 yıl sonra bir sefer daha tıpkı gün, Altılı Masa diyerek karşımıza çıkan bu darbe şakşakçılarına, müstemleke heveslilere ‘yeter”’ demişti. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, seçim kanunundaki değişiklikler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bozdağ, ‘1 yıllık müddet seçim tarihine nazaran belirlenir. Nisanda yürürlüğe girdi ve Mayıs’ta 1 yılı geçen bir mühlet olduğu için seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler, motamot uygulanacaktır’ dedi.

Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında seçimlere ait açıklamalarda bulundu.’Seçimlerle ilgili değerli düzenlemeler hem Anayasa’mızda var hem de seçim kanunlarımızda yer alıyor’ diyen Bozdağ, ‘Anayasa’da ‘seçim kanunlarında yapılan değişiklikler bir yıl içerisinde yapılan seçimlerde uygulanmaz’ der. Kimileri bunun seçim sürecinin başlangıcını kast ettiğini söylüyor. Burada kasıt, seçimin yapıldığı tarihe nazaran yapılır. Seçimin yapıldığı tarihe nazaran bu hesaplama yapılır. Seçim kanunlarında yapılan evvelce de değişiklikler var. 12 Haziran 2011 seçimleri yapıldı, YSK gündemine geldi, oradan bir karar çıktı. Çok net formda tabir ediliyor’ sözlerini kullandı.

‘Barajı indiren uygulamanın olmasını istiyorlar mı, istemiyorlar mı?’

‘Muhalefet şerhi yazan üyeler de diyor ki ’12 Haziran’da yapılacak seçim için uygulanmaz zira seçim süreci takvimi temel alınır’ diyorlar’ sözlerini kullanan Bozdağ, şöyle devam etti: ‘Burada YSK’nın kararı var, seçimin başladığı tarihe nazaran yapılır diye. Her değişiklikten sonra bu husus tekrar gündeme geliyor. Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, 1 yıl içerisinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz diyor. Biz bu 1 yıllık hesabı seçim tarihine nazaran mi, seçim başlangıcına nazaran mi yapacağız? Bunun seçim tarihine belirlenmesi gerektiğine karar verilmiştir, aksi de düşünülemez. 1 yıllık müddet seçimin yapıldığı tarihe nazaran belirlenir. Nisanda yürürlüğe girdi ve mayısta 1 yılı geçen bir mühlet olduğu için seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler, motamot uygulanacaktır.’

Bozdağ, kelamlarını şöyle sürdürdü: ‘Bu hesaba yapanlara bir de şunu söylemek lazım, ne menfaatleri var? Sizin dediğiniz üzere olduğunda mayısın hangi tarihi olursa olsun bir yıl doluyor. Barajı da 7’ye indirdik, bunların dediği olursa, barajla ilgili kısım da uygulanmayacak. Barajı indiren uygulamanın olmasını istiyorlar mı, istemiyorlar mı? Yalnızca buralara biraz şaibe düşürmek için başlatılan bir tartışma bu. 2011 yılında YSK’nın verdiği 140 numaralı kararı, hepsi çok güzel biliyor. Bir tartışmanın olmadığını çok âlâ biliyorlar.’

Seçim Kanunu’ndaki değişiklik, geçen yıl 6 Nisan’da resmileşmişti. Değişikliğin geçerli olması için, yasalaştıktan sonra en az 1 yıl geçmesi gerekiyor.

Seçim sürecinin sandık gününden 60 gün evvel başladığını işaret eden 5819 Sayılı Seçim Kanunu’nun 6. Maddesi’ne dikkat çekiliyor. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimin 60 gün öncesi, 6 Nisan’dan önceye, yani 14 Mart’a denk geliyor. Bu yorum, yeni seçim kanununun 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde geçerli olamayacağını savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir