Türkiye’nin ardından Suudi Arabistan da kendi otomobilini üretmek için kolları sıvadı

Türkiye’nin yerli araba markası Togg’da seri üretim sürecinin başlamasının akabinde bir haber de Suudi Arabistan‘dan geldi. Riyad hükümeti yerli araba üreteceklerini duyurdu.

RİYAD ELEKTRİKLİ ARABA ÜRETECEK

Ülkenin resmi haber ajansı SPA’da yer alan haberde, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu İdare Heyeti Lideri Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, ülkede üretilecek elektrikli araba markası Ceer’i (Seyr) açıkladığı belirtildi.

YABANCI YATIRIMCI HEDEFLENİYOR

Haberde Suudi Arabistan’ın Ceer markasının ulusal ekonomiyi destekleyecek 562 milyon riyal (150 milyon dolar) yabancı yatırımcı çekmeyi hedeflediği kaydedildi. Ülkenin birinci elektrikli araba markası Ceer şirketinin 2034 yılına kadar gayri safi yurtiçi hasılaya direkt 30 milyar riyal (yaklaşık 8 milyar dolar) katkı sunması, 30 bin direkt ve dolaylı istihdam fırsatı amaçlanıyor.

SUV VE SEDAN MODELLERİ OLACAK

Hem Suudi Arabistan’da hem de Orta Doğu’da satış yapacak elektrikli arabalar SUV ve sedan modelleriyle üretilecek. Öte yandan Veliaht Prens Bin Selman, Ceer markasının bir elektrikli arabadan öte Suudi Arabistan’da ulusal sanayi sistemini geliştirme stratejisini destekleyen bir adım olacağını vurguladı.

ÇİNLİ ŞİRKETLE ORTAKLIK

Foxconn İdare Konseyi Lideri Young Liu de “Suudi Arabistan’da elektrikli arabaların dizayn ve üretimine odaklanmak üzere Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu ile yeni bir araba şirketini kurma iştiraki bizleri memnun etti.” dedi.

Kaynak: AA / Şimdiki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir