Suriye Dışişleri Bakanı’ndan ülkeden kaçanlara çağrı: Geri dönün

Son devirde Türkiye’nin Suriye‘de Beşar Esad idaresiyle diyaloğa yeşil ışık yakan açıklamaları gündemdeki yerini korurken Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

“İYİ BAĞLAR KURMAYA HAZIRIZ”

New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Şurası’nda konuşan Faysal Mikdad, Türkiye ile her vakit uygun ve olağan münasebetler kurmaya hazır olduklarını belirterek “2009-2010 ortasında Türkiye ile bağlar harikaydı ve münasebetlerimizi güçlendirmek için bazen çıkarlarımıza uymayan adımlar bile attık, fedakarlık yaptık” tabirlerini kullandı.

“ÜLKELERİNE GERİ DÖNSÜNLER”

Açıklamasının devamında yerinden edilen ve göç eden Suriyelilere seslenen Mikdad, “Ülkelerine ger dönsünler” davetinde bulundu.

SÜRECİ HAKAN FİDAN YÖNETİYOR

Öte yandan geçtiğimiz günlerde İngiliz haber ajansı Reuters, MİT Lideri Hakan Fidan’ın son birkaç hafta içinde Şam’da Suriyeli mevkidaşı Ali Memluk ile çok sayıda görüşme gerçekleştirdiğini aktarmıştı.

ERDOĞAN: DİPLOMASİ KESİLİP ATILAMAZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay yaptığı açıklamada “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek üzere bir sıkıntımız yok. Devletler ortasında siyasi diyalog yahut diplomasi kesilip atılamaz” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Suriye ile Türk istihbarat örgütleri ortasında temasların olduğunu, Türkiye’nin Suriye ile diyalog için ön koşulları olmadığını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir