Savaş uçakları sınırı geçti! İki ülke savaşın eşiğine geldi

Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 18 J-16, 12 J-11, 10 J-10 ve 6 SU-30 savaş uçağı ile “CH-4” tipi bir askeri dronun, Tayvan Boğazı’nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz sınırını geçtiği, 1 Y-8 ASW denizaltısavar uçak, 1 Y-8 taktik elektronik keşif uçağı, 1 KJ-500 havadan erken ihtar uçağı ile “WZ-7” tipi askeri dronun ise Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” ilan ettiği yerin güneybatısına uçtuğu bilgisi verildi.

71 SAVAŞ UÇAĞI ADA ÇEVRESİNDE

Yerel saatle 06.00 (TSİ 01.00) prestijiyle 71 savaş uçağı ve 7 savaş gemisinin ada etrafında görüldüğü tabir edilen açıklamaya nazaran, hava ve deniz araçları elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendi. Uçuşlar ve seyir faaliyeti, Çin ordusunun dün “Tayvan ile ABD’nin artan bâtın yakınlaşmasına karşı” ada etrafında askeri tatbikat yaptığını bildirmesinin akabinde geldi.

ÇİN TATBİKAT YAPTIĞINI AÇIKLADI

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Batı Cephesi Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tayvan etrafında kuvvetler ortası müşterek acil durum devriyesi ve taarruz ateş talimi faaliyeti yürütüldüğü”, tatbikatın “ABD ile Tayvan adası ortasında artan bâtın yakınlaşmaya karşılık olduğu” belirtilmişti.

ABD BÜTÇESİNDEN SONRA TATBİKAT BAŞLADI

Tatbikatın, ABD’de 2023 Ulusal Savunma Yetki Maddesi’nin 23 Aralık’ta Lider Joe Biden’ın imzalamasıyla yürürlüğe girmesinin akabinde yapılması dikkati çekti. 2023 mali yılı için savunma harcamalarını gerekçelendiren maddede, Çin’in çok boyutlu tehditlerine dair kararların yanı sıra Tayvan’ın kendi savunmasını güçlendirmesine dayanak için 5 yılda 10 milyar dolara kadar askeri yardım sağlanmasını öngören düzenleme yer almıştı.

ÇİN ABD’YE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Çin, yasa nedeniyle ABD’yi protesto etmiş, Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada yasanın “Tek Çin” prensibini ihlal ettiği belirtilerek, “Tayvan, Çin’in Tayvanı’dır. Çin’in iç işlerine hiçbir dış müdahale kabul edilemez.” tabirine yer verilmişti.

PELOSİ’NİN ZİYARETİ SONRASINDA TANSİYON ARTMIŞTI

ABD’nin evvelki Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ağustos başındaki ziyareti, iki ülke ve Tayvan Boğazı’nın iki yakası ortasında tansiyona yol açmıştı. Pelosi’nin ziyareti, Ada’yı topraklarının kesimi olarak gören Pekin’in yansısını çekmiş, Çin ordusu, ziyaretin akabinde Tayvan etrafında askeri tatbikatlar başlatmış, 7 gün süren tatbikatlar adanın etrafında fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir