Sağlıklı cilt için hangi adımlar uygulanmalı?

Esmanur GÜLBAHAR – Onur POLAT- Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – Cilt sıhhati hepimiz için çok kıymetli. Bilhassa yaz aylarında kavurucu sıcaklarında bastırmasıyla cildimizde tahribatlar olabiliyor.

Uzman Dermatolog Mediha Yılmaz, cilt sıhhati ile ilgili Herkes Duysun’a yaptığı bilgilendirmede sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz üç basamağın olduğuna dikkat çekti.

ağlıklı bir cilt için uygun bir eserle cildin temizlenmesi, nemlendirilmesi ve güneşten korunması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Birçok cilt bakım rutini bulunuyor ancak bu üçünü yapmadan başkalarını yapmanın pek bir manası yok. Cilt yapısına nazaran eser tercih etmek kıymetli. Hasta yağlı ve akneli bir cilt yapısına sahip ise kesinlikle su bazlı eserleri tercih etmeli, şayet kuru bir cilt yapısına sahip ise yağ bazlı ya da ağır nemlendiren eserleri tercih etmelidir. Sağlıklı bir cilt için sağlıklı beslenmekte çok önemli” dedi.

“GÜNEŞTEN KORUNMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Cilt bakımında en değerli basamaklardan birinin güneşten korunmak olduğunun altını çizen Yılmaz, “Bu korunmayı güneş kremi kullanmak ve güneşe karşı fizikî korunma olarak 2 basamakta açıklayabiliriz. Şapka, gözlük ve şemsiye kullanmak fizikî korunma formüllerindendir lakin kâfi değildir. Güneş kremini de tesirli ve tertipli bir biçimde kullanmamız gerekiyor. Cilt yapısına uygun güneş kremleri tercih edilmeli ve güneşe çıkmadan 15-20 dakika evvel kâfi ölçüde güneş kremi kullanılmalı. Bir parmak ucu kadar güneş kremi, bir avuç içi kadar deri için kâfi. Güneşte uzun mühlet kalıyorsak 2-3 saatte bir tekrar etmek gerekir.” dedi.

https://youtu.be/4sX1rSUZTRo

Cilde buz uygulamanın yalnızca kısa vadede bir gerginlik oluşturacağını söyleyen Yılmaz, “Soğuk su yahut buz deride bir ölçü ödem oluşmasına neden olur. Süreksiz bir gerginlik oluşturur lakin uzun vadede deriye soğuk uygulamanın deriyi uygunlaştırıcı ya da yaşlanma önleyici bir özelliği olduğunu düşünmemekteyim.” diye söz etti.

Uzman Dermatolog Mediha Yılmaz, “Sirke bir meyve asididir. Meyve asitlerinin deri hastalıklarında ve cilt bakımında kullanımı uzun müddettir mevcut. Birçok kremin ve serumun içinde de AHA ve BHA dediğimiz meyve asitleri ile glikolit asit bulunmaktadır. Meyve asidi kullanılacaksa uygun halde üretilmiş krem ya da serumların tercih edilmesini önermekteyim.” dedi.

GÖZENEK PROBLEMİNE NE UYGUN GELİR?

Cildi soyan ve kurutan eserlerin çok uzun mühlet kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Gözenek sorunu için uygun cilt bakım eserleri tercih edilmeli. Gözenek sıkılaştıran tonikler eklenebilir fakat katiyen tahriş eden cildi soyan ve kurutan eserlerin çok sık kullanılmasını önermiyorum. Tonik dışında, bir uzman denetiminde yapılacak uygulamalar tesirli olabilir. Bilhassa kış periyodu uygun peelingler önerilmekte ya da lazer uygulamalarının bir kısmı önemli gözenek sorunu olan hastalar için uygundur.” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir