Kraliçe Elizabeth için yapılan saygı duruşu sırasında çanları çalmayan Big Ben’e soruşturma

Hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth’in onuruna ülke genelinde 1 dakikalık hürmet duruşu yapıldığı sırada tarihi saat kulesi Big Ben’in çanlarının çalmaması nedeniyle acil olarak soruşturma başlatıldı.

İngiltere’nin en uzun mühlet tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth’in 8 Eylül’de 96 yaşında hayatını kaybetmesinin akabinde mahallî saatle 20.00’de ülke genelinde 1 dakikalık hürmet duruşu yapılmış, hürmet duruşunun başlangıcında ve bitişinde dünyaca ünlü saat kulesi Big Ben’in çanlarının çalması planlanmıştı. Big Ben etrafında toplanan binlerce kişi çan sesi beklerken, saat kulesinin çanları çalmamıştı.

İngiltere Parlamentosu Sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bunu acil olarak araştırıyoruz, lakin yarın devlet cenaze merasimi sırasında geçiş merasimini etkilemeyeceğinden eminiz” dedi.

Yarın sabah saatlerinde Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenecek olan cenaze merasimi sonrası Kraliçe II. Elizabeth’in naaşı defnedilmek üzere Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne nakledilecek ve nakil sırasında dakikada bir Big Ben’in çanları çalacak.

TIKLAYIN | Kraliçe II. Elizabeth’in onuruna İngiltere’de 1 dakikalık hürmet duruşu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir