Europol’ün sahte ilaç operasyonlarında 349 gözaltı

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) uyumunda 28 ülkede gerçekleştirilen “sahte ilaç” ve “doping maddesi” operasyonlarında 349 kişinin gözaltına alındığı, 10,5 milyondan fazla geçersiz esere el konulduğu bildirildi.

Europol’den yapılan yazılı açıklamada, Nisan-Ekim 2022 ortasında geçersiz ilaç ve doping unsuru üreten 59 cürüm örgütüne yönelik operasyonlarda 349 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Operasyonlarda, piyasa kıymeti 40 milyon eurodan fazla olan 10,5 milyondan fazla uydurma ilaç ve doping unsuruna el konulduğu kaydedildi.

İlaçların üretildiği 10 kaçak laboratuvarın kapatıldığı operasyonlarda ayrıyeten 1 milyon düzmece Covid-19 testinin ele geçirildiği aktarıldı.

Avrupa Kaçakçılıkla Gayret Ofisi (OLAF), Dünya Dopingle Gayret Ajansı (WADA) ve Dünya Gümrük Örgütünün (WCO) de takviye verdiği operasyonlarda, 19 AB üyesi ülkenin güvenlik güçlerinin yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kolombiya, Gürcistan, İzlanda, Kuzey Makedonya, Sırbistan, İsviçre ve ABD güvenlik ünitelerinin de yer aldığı ve bu ülkelerde 195 isimli soruşturmanın yürütüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Sahte ilaçların Avrupa’da giderek artan toplumsal bir sorun haline geldiğini belirten Europol, kelam konusu cürmün işlenmesiyle elde edilen gelirin uyuşturucu ticaretinden elde edilene yakın olduğuna dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir