Elon Musk’tan Twitter İfşaalarının 14.’sü: Rusya, ABD Siyasetine Müdahale Etti mi?

SpaceX ve Twitter’ın sahibi Elon Musk, ‘Twitter Dosyaları’ ifşaatının 14’üncüsünü tekrar hür gazeteci Matt Taibbi aracılığıyla yaparak, Rusya’nın Amerikan siyasetine müdahale ettiği tezlerinin gerçek olmadığını gösteren kurum içi yazışmaları ortaya koydu.

Matt Taibbi, Twitter’da paylaştığı uzun tweet serisinde, “Rusya Gate Yalanları” başlığı altında, “Yıllarca süren bir kaosun çok değerli bir anında Demokratlar, Trump-Rusya soruşturmasındaki kusurlarla ilgili bir raporu, Rus ‘botları’ ve ‘trolleri’ tarafından desteklendiğini söyleyerek kınadılar. Twitter yetkilileri Rus tesirine dair hiçbir ispat bulamayınca dehşete kapıldı.” sözlerine yer verdi.

Yayınladığı kurum içi yazışmaların ekran imgelerinde yer alan ‘Kongre trollerini besliyoruz.’, ‘Rusya ile kontaklı rastgele bir değerli faaliyet yok.’ üzere sözlere değinerek Rusya’nın ABD siyasetine müdahalesini ortaya koyacak sağlam bir kanıta rastlanmadığına dikkati çeken Taibbi, Twitter’ın, siyasetçileri ve medyayı kelam konusu bot hesapların ‘Rus olmadığı’ konusunda uyardığını ancak bunun ‘görmezden gelindiğini’ kaydetti.

Taibbi, tweet serisinde, Twitter Güvenlik Yöneticisi Yoel Roth’un kurum içi bir yazışmada, “#ReleaseTheMemo etiketiyle paylaşılan birinci 50 tweeti incelediğini” ve hiçbirinde “Rus ilişkisine dair bir iz bulunmadığını”, kelam konusu paylaşımların “spam” üzere gözüktüğünü belirten tabirlerinin geçtiği ekran imajına yer verdi.

Twitter yöneticilerinin, ABD siyasetine Rus müdahalesi konusunda yanıldıklarını itiraf ettikleri, bununla ilgili esprili görsellerin yer aldığı yazışmalarını da paylaşan Taibbi, ‘Twitter, üniversal kanının tersine, kayıtlardaki Rusya tezlerine meydan okumamak üzere kölece bir model izlemeye devam etti.’ sözünü kullandı.

ABD medyasının bu husustaki haline da değinen gazeteci, ‘Sonuç olarak, AP’den Politico’ya, NBC’den Rolling Stone’a muhabirler, hiçbir kanıt olmamasına karşın ‘Rus bot hesapları’ temasını işlemeye devam ettiler.’ değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir