Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şimdi yaraları sarma, acıları dindirme vaktidir

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) merkez binasında toplandı.

Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Ülkemiz 6 Şubat günü yaşadığımız 2 sarsıntıyla tarihinde eşi gibisi görülmemiş bir alanda, eşi gibisi görülmemiş bir sarsıntıyla sarsıldı.

Artçı sarsıntıların sayısı 3 bin 170’i bulan sarsıntılar, 13 milyon insanımızın yaşadığı vilayetlerimizde ağır yıkımlara yol açtı. Sarsıntının yıkım tesiri 500 kilometrelik alana yayıldı. Bu sarsıntılar en güçlü atom bombalarının yüzlercesine denk güç ortaya çıkardı. Kahramanmaraş zelzelelerinin büyüklüğü, yıkıcılığıyla istisnai bir tabiat olayı olarak bedellendiriliyor.

Dünyadaki uzmanların tamamının da ittifakıyla, büyüklüğü, yıkıcılığı, istisnai bir tabiat olayı olarak bedellendiriliyor.

“35 BİN 418 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Depremde 35 bin 418 vatandaş hayatını kaybetti, 105 bin 505 kişi yaralandı. Yaralılarımızın 13 bin 208’i hala hastanelerimizde tedavi altındadır.

Deprem bölgesinde enkaz haline gelen 19 bini aşkın binadan 15 bininin müdahalesi tamamlandı

Depremde bölgesindeki hasarın büyüklüğü yanında çetin kış kurallarıyla ulaşım ve güç başta olmak üzere altyapıda yaşanan yıkımlar işimize çok zorlaştırdı. Tüm bu sorunlar birinci etap hem arama-kurtarma hem yardım çalışmalarında önemli aksamalara neden oldu.

“250 BİN KAMU GÖREVLİMİZ ÇALIŞMALARA KATILIYOR”

İlk saatte zorluklar aşıldıkça yürütülen çalışmalar daha sistematik ve tesirli hale gelmeye başlandı. Sarsıntının etkilediği yerleşim yerlerine ulaşıldı.

Bölge genelindeki çalışmalar, arama-kurtarmadan yardım materyallerinin dağıtımına kadar bütün süreçleriyle tertibe sokuldu. Türkiye’nin başka 71 vilayetinden gelenlerle birlikte yaklaşık 250 bin kamu görevlimiz zelzele bölgesindeki çalışmalarda yer alıyor. Alanda görevlendirilen iş makinesi sayısı 12 bin 235’e, uçak sayısı 76’ya, helikopter sayısı 121’e, gemi sayısı 26’ya, insansız hava aracı sayısı 45’e ulaştı.

Depremin üzerinden geçen uzun saatlerin akabinde bile arama kurtarma takımlarımızın yıkıntıların altından canlı vatandaşlarımızı çıkartabiliyor olması bu kara tablo içindeki en kıymetli teselli kaynağımızdır. 320 seyyar mutfak bölgede her gün sıcak yemek dağıtıyor. Kızılay yemek adedi 20 milyon, ekmek 22 milyon adedi buldu.

Toplam 1,6 milyon depremzedenin barınma muhtaçlığını karşılamış durumdayız.

“100 ÜLKEDEN YARDIM DAVETİNE YANIT ALDIK”

100 ülkeden yardım davetine yanıt aldık. 84’ü toplamda 10 bin 943 arama kurtarma çalışanı ile alandaki çalışmalara katıldı. 4 ülkenin takımı çalışmalarını tamamlayıp geri döndü. Bu sayının dünyadaki toplam arama kurtarma kapasitesinin çok değerli kısmına tekabül ettiğinin altını çizmek isterim.

“30 BİN KONUTUN İNŞASINA ÇABUCAK BAŞLIYORUZ”

Depremin yıktığı yahut oturulamaz hale getirdiği her konutu, her iş yerini tekrar yapıp hak sahiplerine teslim edeceğiz. Mart başı prestijiyle 30 bin konutun inşaatına çabucak başlayabiliyoruz. Kaybedecek tek bir dakikamız bile olmadığının şuuruyla hasar tespiti biten her yerde derhal inşa çalışmasına geçeceğiz. Hedefimiz, 1 yıl içinde zelzele bölgesinin tamamındaki konut gereksinimini çözecek sayıda kaliteli ve inançlı yapının inşasını tamamlamaktır.

Bu müddette çadır, konteynır, prefabrik yapılar, otel odaları, kamu misafirhaneleri, öbür vilayetlerimizdeki kiralık konutlarla depremzedelerin süreksiz barınma gereksinimlerine karşılık vermeyi planlıyoruz.

Bölgede yeni inşa edilecek konutlar ve kentlerle ilgili hazırlıklara Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile TOKİ tarafından başlanmıştır.

Yerinde ihya edilebilecekleri yerinde, taşınması gerekenleri uygun alanlarda inşa edeceğimiz konutlarla zelzelenin yıkımlarını tümüyle telafi edeceğiz. Hiçbir vatandaşımızı maddi-manevi açıdan sahipsiz bırakmayacak, yardım ve barınma çalışmalarının sürmesini sağlayacağız.

“YIKILAN BİNALARIN YÜZDE 98’İ 1999 ÖNCESİ YAPILMIŞ”

Depremin yıktığı ya da oturulamaz hale gelen yerleri hak sahiplerine teslim edeceğiz. Kentsel dönüşümünü sağladığımız 3 milyon 300 bin konutta ülkemizin yapı zelzele güvenliğine değerli katkıda bulunmuştur. Böylelikle 24 milyon insanımızı huzurla oturacakları konutlara kavuşturduk. Son afette yıkılan tüm binaların yüzde 98’inin 1999 yılı öncesi inşa edilenler olması bize bina standardı ve kontrolü konusunda kat ettiğimiz ilerlemeyi göstermekle birlikte işi daha sıkı tutmamız gerektiğini de hatırlatıyor. Kaybedecek tek bir dakikamız bile olmadığının şuuruyla hasar tespiti biten her yerde derhal inşaat çalışmalarına geçeceğiz.

Yılgınlığa, bezginliğe, yorgunluğa, yeise asla kapılmadan, beraberce bu felaketin acısını dindirecek, yarasını saracak, kayıplarını telafi edeceğiz.

“ACİL MUHTAÇLIKLAR İÇİN 100 BİN LİRA NAKDİ YARDIM YAPACAĞIZ”

İlk etapta oturulamaz hale gelen hane başına 15 bin lira taşınma ve 5 bin lira ile 2 bin lira ortasında kira yardımı. Hane başına 10 bin lira takviye yardımı yapacağımızı açıklamıştık.

Acil gereksinimler için 100 bin lira nakdi yardımlarda bulunuyoruz. Vatandaşlarımıza ek dayanaklar de yapacağız. Devlet ve millet olarak elele vererek hiçbir mağdur ve mazlumu sahipsiz bırakmayacağız.

Bankacılık bölümümüz, Hazine ve Maliye Bakanlığımız öncülüğünde 2022 karlarını yüzde itibariyle aşikâr bir oranını şu an itibariyle 50 milyar lira civarıda bunları dayanışma paketi olarak zelzeleye tahsis ettiler. Bu meblağ depremzedeler için yapılacak çalışmalarda kullanılacaktır.

Bölgedeki işletmelere yönelik ek kredi garanti fonu kefaletli kaynaklar hazırlanmıştır. Ülkemizin ihracatına 20 milyar dolar katkıda bulunan bölgenin ayağa kalkmasını sağlamak için her türlü katkıyı sağlayacağız.

Vergi ertelemelerinden bankacılık düzenlemelerine kadar pekçok ögesi içeren yaklaşık 638 bin mükellefimiz yararlanacaktır.

“TÜRKİYE TEK YÜREK KAMPANYASI”

Kabine üyeleri, kabine toplantısına katılan kamu vazifelileri olarak, depremzedeler için AFAD’a toplam 136 milyon 589 bin lira bağışta bulunma kararı aldık.

AFAD’a yapılan şimdilik meblağı 8, 3 milyar lirayı bulan yardımların tamamını zelzele bölgesi için kullanıyoruz. Yarın akşam saat 20.00’de KKTC ve Azerbaycan’daki tüm televizyon kanalları ve radyoların iştiraki ile ‘Türkiye Tek Yürek’ sloganıyla bir yardım kampanyası düzenlenecek.

KATAR’DAN 10 BİN KONTEYNER

Deprem bölgelerinde kurulan çadır sayısının 175 bini, konteyner sayısının ise 5 bin 400’ü geçti.

Katar’dan yola çıkmaya başlayan 10 bin konteynerİ ülke içi ve dışından yapacağımız desteklerle gereksinim sahiplerinin hizmetine vereceğiz.

Kamu misafirhaneleri başta olmak üzere öteki barınma tesislerini de bu hedefle kullanıyoruz. Kredi ve Yurtlar Kurumumuza bağlı yurtlarımızı da öğrencilerimizin mağduriyetine meydan vermeden depremzedelere açtık.

Binlerce üniversite öğrencimiz, akademisyenimiz, idari işçimiz sarsıntı bölgesinde çalışmalarda etkin misyon alıyor.

Emniyet teşkilatımız 73 bin, Jandarmamız 65 bin çalışanıyla bölgede her hususta gece gündüz hizmet veriyor. Bölgede vazife yapan 38 bin kahraman Mehmetçiğimize yaptıkları fedakarlık ve çabaları için bir defa daha teşekkür ediyorum.

“SOSYAL MEDYADAN İFTİRA ATILDI”

Bir olmamız gereken vakitte toplumsal medyada iftira atıldı. Bu iftiralar milletim tarafından asla affedilmeyecek.

Bir olmamız, yekpare hareket etmemiz gereken vakitte ne yazık ki Türkiye’de siyaset belirli bir kısmıyla, ana muhalefet, önemli manada berbatlaştı.

Bu tıp palavralarla toplumsal medyada palavralar öbür taraftan bakıyorsunuz kalkıyor Borsa İstanbul’daki atılan adımlarla SPK’nın önünde şov yapıyor. Bu milletin paralarının SPK’da yahut farklı yerlerde yok edildiğinden bahsediyor. Gün bir ve birlikte olma vaktidir. Bu çeşit şeylerle ilgili elinde belgen varsa, hayat uzunluğu esasen bu çeşit dokümanlarla konuşmadın. Hayatın daima palavralarla hareket ettin. Bu ortada yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Senin mumun çoktan yandı ve hala yanmaya devam ediyor.

Bozguncuların fitnelerine, palavralarına, hezeyanlarına mutlaka prestij etmeden, ülkemizden bu felaketin izlerini silmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Her türlü çirkefliği sergileyenleri biz de not ediyoruz.

“ŞİMDİ ACILARI DİNDİRME VAKTİ”

Şimdi yaraları sarma, acıları dindirme, yıkılanları yapma, milyonlarca insanımızı tekrar hayata bağlama vakti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir